вівторок, 1 травня 2018 р.

15 диких тварин України, яким потрібний захист

Це невелика частина тварин, які потребують захисту, і насамперед захисту від діяльності людини: полювання, браконьєрства, вирубки лісів, забруднення ґрунтів, передає 24 канал.

Їжак вухатий

Ці милі їжачки мають статус зникаючих, і якщо ви їх зустріли – вважайте себе щасливцем. Експерти припускають, що на території України їх лише кілька десятків особин.

За останні 20 років вухастих їжачків зустрічали тільки раз у дикій природі – в околицях Луганська. Цей вид стрімко зникає через деградацію степових екосистем, у яких водиться.
Їжак вухатий

Кіт лісовий

Лісовий кіт – справжній витривалий мисливець, який вполює здобич і витримає люті морози. Також він відрізняється від свійського кота більшими розмірами (довжина тіла до 90 см) і відносно коротким хвостом.

Лісовий кіт водиться у лісах Карпат, Вінницької, Кіровоградської та Одеської області.

Популяція котів зменшується кожного року (зараз в Україні їх 400–500 особин) і все через масову вирубку листяних лісів, зокрема, дібров. Також тварини часто гинуть під час полювання та у браконьєрських пастках.
Лісове кошеня

Зубр

Врятувати зубрів у дикій природі, на жаль, не вдалося. Цих унікальних тварин можна побачити лише у спеціальних господарствах.

Зубри зникли з дикої природи, зокрема, через полювання. І навіть зараз, у цивілізованому світі, зубр є популярним об'єктом полювання серед багатіїв. За останні 20 років ця тварина зникла в Україні у багатьох місцях, де раніше була відновлена.
Зубр

Жук-олень

Цього жука не сплутаєш із жодним іншим. До слова, його роги – це зовсім не роги, а дуже розвинені верхні щелепи.

Спершу жук-олень був звичайним видом по всій території Європи, однак зараз його популяція постійно зменшується. Жукам-оленям загрожує вимирання, адже зменшується кількість старих дерев, а молоді посадки не придатні для харчування та розмноження цього рідкісного жука.

Жук-олень

Вухань австрійський

Вухань австрійський – це вид кажанів з великими вушками. В Україні ці рідкісні тварини під охороною в заповідниках Карпатського регіону, Розточчя, Поділля і Криму.

Якщо колись ви побачите, що на вас летить вухастий кажан – не лякайтеся, адже ця тварина налякана ще більше і потребує піклування.
Вухань австрійський

Гриф чорний

В Україні чорні грифи трапляються лише в Криму. Останнє видання Червоної книги України (2009 року) вказує, що популяція на нашій території цих птахів – не більше 50 особин.
Гриф чорний

Ведмідь бурий

В Україні бурий ведмідь водиться в Карпатах, хоч може забрести і в ліси на півночі Чернігівської та Сумської областей. Загалом в Україні не більше 300 особин, і на тварин досі полюють браконьєри. Ведмеді зазнають і інших знущань: їх дресирують у цирках, тримають як розвагу у ресторанах чи приватних господарствах.

На території Національного природного парку «Синевир» існує реабілітаційний центр для бурих ведмедів. Там тварин лікують як фізично, так і психологічно – багато ведмедів уже на волі продовжують виконувати циркові трюки.

У центрі спеціалісти допомагають ведмедям повернутися до їхньої істинної природи, і деякі тварини навіть навчилися зимувати у барлогах, які самостійно «збудували».
Бурий ведмідь

Глушець (глухар)

Цей красень – один із найбільших птахів Українських Карпат. Глухарі занесені до Червоної Книги України, але це не заважає браконьєрам полювати на них.

Також на зниження популяції впливає вирубування лісів, випасання великої рогатої худоби і навіть туризм у місцях висиджування маленьких пташенят.
Глухар

Горностай

Горностай – це маленька пухнаста та прудка тваринка з красивим хутром, яке влітку стає коричнево-жовтувато-сірим, а взимку – білим. Горностаї стали жертвами модної індустрії – з їхнього щільного і м’якого хутра і досі виготовляють шуби.

В Україні ці милі тваринки під охороною держави, їх включено до Червоної книги України, і полювання на них заборонене навіть з метою дослідження.
Горностай

Лелека чорний

Чорного лелеку не так просто зустріти у природі, бо він, попри те, що рідкісний, веде потайний спосіб життя і намагається уникати людей. Загалом в Україні цих птахів близько 400-450 пар.

Чорні лелеки гніздяться переважно на Поліссі та в Карпатському регіоні.
Лелека чорний

Саламандра вогняна

Мандруючи Карпатами, уважно дивіться під ноги, бо стежкою може прошмигнути вогняна саламандра. Її легко впізнати за неординарним забарвленням – чорне тіло з жовтими плямами.
Саламандра вогняна

Жолудниця європейська

Маленький гризун з велетенськими очима. Жолудниця водиться у лісах (хвойні, листяні та мішані), хоча іноді зустрічається в садах і городах.
Жолудниця європейська

Сипуха

Ви боїтеся сов, їх величезних очей та моторошного крику? Якщо так, то дарма. Сови, зокрема, регулюють кількість гризунів, які завдають шкоди господарствам.

Один серед видів сов, які водяться в Україні – це сипуха. Рідкісний птах гніздиться в західних і центральних областях України, а також на півночі Одещини. Сипух у світі стає все менше і менше: у цілій Європі їх 110-220 тисяч пар, а в Україні близько 30 пар.
Сипуха

Рись

Рись також стала жертвою модної індустрії. На цих довершених та граційних тварин тривалий час полювали заради хутра. Зараз ці хижі коти рідкісні в Україні: у Карпатах – близько 350–400 особин, а на території Полісся – до 80–90.
Рись

Полоз леопардовий

Це надзвичайно красива і така ж рідкісна неотруйна змія, яка має статус зникаючого виду.

Якщо вам пощастить зустріти цього плазуна, то лише у кримських заповідниках, і то не щороку.

До кінця 40-х років 20 ст. полоз леопардовий був ще звичайним видом, а з 70-х років – змію бачили раз на кілька років. Зараз на полоза леопардового активно полюють любителі змій для особистих колекції та для продажу.

Найбільш рідкісні тварини.

Наша величезна планета включає в себе значно різноманіття живих форм. А скільки з них вимерло, і підрахувати важко. Зазвичай увага приділяється красивим тваринам. Їх показують у зоопарку і по телевізору, їх люблять діти, про них можна прочитати в підручнику і зустріти в природі. Але на Землі є такі створіння природи, яких зустріти дуже складно. Ці рідкісні види приховані від очей людини, багато хто з нас взагалі нічого про них не чули. А інформація, яка доходить до нас, свідчить, що ці істоти чи знаходяться на грані вимирання або взагалі в найближчому майбутньому зникнуть. Хто ж вони, самі рідкісні тварини планети?
Річковий дельфін Байджі
Річковий дельфін Байджі. Це річкове ссавець мешкає тільки в Янцзи, за що й отримав таке прізвисько. Багато плутають цього дельфіна з китайським білим, але насправді це різні види. На сьогодні Байджі офіційно вважається померлою два роки тому. До зникнення рідкісного виду призвела стрімка індустріалізація Китаю. У 2006 році дослідники намагалися знайти в річці хоча б одного такого дельфіна, але їм це не вдалося. Але на наступний рік китайський фотограф зміг зафіксувати прекрасне тварина. Скільки залишилося живих дельфінів - сказати не може ніхто. Якщо вони і не вимерли, то їх залишилося не більше 13 особин.
Черепаха острова Пінта
Черепаха острова Пінта. На острові Пінта існувала унікальна популяція галапагоських черепах. Можна сміливо стверджувати, що цей вид помер. Хіба що вчені зможуть вдатися до повноцінного клонування і передати гени останньої що залишилася в живих черепахи потомству. Тепер милуватися величезними черепахами можна хіба що на фото. Останній залишився в живих представник цього виду має ім'я Самотній Джордж. Цієї черепасі більше 100 років, вона стала своєрідним живим символом боротьби за збереження Галапагоських островів. Знайти для Джорджа самку настільки важливо, що за це оголошено винагороду в 10 тисяч доларів. Однак пошуки тривають уже кілька років і поки не дали результату. Так що Одинокий Джордж швидше за все так і залишиться самотнім, а з ним перерветься унікальний і древній рід галапагоських черепах з острова Пінта.
Золотий тигр
Золотий тигр. Сьогодні цей унікальний вид можна зустріти виключно в неволі. Небезпечний хижак придбав золотистий забарвлення завдяки рецесивному гену. Уперше люди зустрілися з таким тигром на початку XX століття. Спершу незвичайне забарвлення пояснювався тим, що він розвинувся у невеликої групи тварин. Ті мешкали на землі з великим вмістом глини, а золотистий колір допомагав при полюванні. Але ця теорія залишилася недоведеною. Вчені з'ясували, що в умовах утримання невеликої групи в неволі поява такого кольору могло б статися. Носії рецесивного гена золотого кольору треба було скреститься зі своїм потомством, що і сталося в неволі. Цей тигр родом з Бенгалії, будучи близьким родичем амурської різновиди. Як і білі тигри, ці істоти генетично забруднені генами амурського білого тигра Тоні. Він взагалі є спільним предком для всіх білих тигрів в Північній Америці. Поширена помилка свідчить, що золотисті тигри з'явилися завдяки схрещуванню амурських тигрів з бенгальськими. Всього сьогодні у неволі в різних зоопарках по всьому світу перебуває близько 30 тварин з таким забарвленням.
Носоріг Джаван
Носоріг Джаван. Сьогодні збереглося лише п'ять видів носорогів. Серед них виділяється своєю рідкістю Джаван. Він є близьким родичем індійського, але тільки набагато менше його за розмірами. Коли-те вид Джаван був широко поширений в Південно-Східній Азії. Але бездумна полювання людини на це тварина, поставило вид на грань вимирання. Сьогодні залишилося менше 60 особин на острові Ява. Цікаво, що людині важко підтримувати популяцію. Адже в неволі Джаван гинуть, значить штучно збільшити чисельність не вдасться. По виду великої шкоди завдала війна у В'єтнамі. З тих пір число особин носорога постійно зменшується.
Сейшельська белохвостая летюча миша
Сейшельська белохвостая летюча миша. Як видно з назви, ці рідкісні кажани живуть на Сейшельських островах, які лежать трохи на північ від Мадагаскару. Коли-то популяція цих крилатих ссавців була досить великою, але зміна їх людиною природного середовища помітно відбилася на мишах. Сьогодні їх залишилося всього близько ста особин, при цьому число це постійно зменшується.
Північний вомбат з волохатим носом
Північний вомбат з волохатим носом. Це тварина дуже миле, тим не менш кумедний зовнішній вигляд не вберіг його від вимирання. На сьогодні це найбільше ссавець, якому загрожує швидке зникнення. Північний вомбат має довжину близько метра. У нього справді ніс покритий шерстю. Хутро цей має коричневий або білий колір, а на дотик він дуже м'який. Сам же ніс короткий і нагадує свинячий п'ятачок. Хутро у вомбата короткий, тонкий і шовковистий. Він набагато м'якше, ніж у звичайних вомбатів. Так і підшерстя дуже добре розвинений. Ці якості послужили причиною постійної полювання людини на бідну тварину. Тварина з волохатим носом проживає всього у двох колоніях на півночі США. А чисельність всієї популяції складає всього 130 особин.
Червоний вовк
Червоний вовк. У сірого вовка є свій незвичайний близький родич - Червоний вовк. Правда він вважається вимерлим ще з 1980 року. Але чоловік встиг зберегти в неволі 20 особин. З тих популяція хижака збільшилася до 207 волков. Коли червоних вовків випустили зграю на волю, вони змогли успішно там прижитися. Зараз в природі мешкає близько 100 цих хижаків. Полювати на них суворо заборонено. Від звичайних вовків цей різновид відрізняється своїм забарвленням, пухнастою шерстю і більш довгим хвостом, який практично стосується землі. Мешкає червоний вовк в Азії від Тянь-Шаню і Алтаю до Китаю, Індії та Малайзії. Цей звір воліє жити в горах, піднімаючись на висоту до 4000 метрів.
Землерийки Сан-Томе
Землерийки Сан-Томе. Ці тварини відомі так само, як білозубка. Вони живуть на острові Сан-Томе і практично повністю зникли. І в даному випадку винні люди. Вони настільки змінили природні умови життя тварин, що тим просто нікуди подітися. Землерийки мають довжину близько 9 сантиметрів, у них невеликі животики і білі зубки. Їх популяція настільки стрімко скорочується, що, на думку вчених через 10 років таких землерийок на планеті не залишиться зовсім. Інша причина зникнення белозубок - завезені людиною на острів пацюка, мавпи і здичавілі свині.
Окапі
Окапі. Чим насправді є окапі? Жирафом? Зеброю? Або їх сумішшю зерафом? Насправді цей вид єдиний у своєму роді. Тварина досить стародавнє, про нього згадувалося ще в письменах стародавніх єгиптян. Ще сто років тому в Європі і Африці побутувала легенда про загадкового африканському єдинорога. Сьогодні прийнята версія, що за це тварина брали окапі. Своєю статурою воно більше схоже на кінських, тим більше кінцівки пофарбовані в смужки, як у зебри. Шерсть у тварин коричневого кольору з червонуватими відтінками. При цьому ноги і шия довгі, але не настільки, як у жирафа. Окапі зустрічаються лише на території одного лише держави - Демократичної республіки Конго. Вони проживають в густих тропічних лісах. Точно підрахувати чисельність окапі невідомо, адже вони досить боязкі і цураються людини. Однак вирубка лісів і громадянська війна в країні призвели вид на грань вимирання. Вважається, що тварин на волі залишилося від 10 до 20 тисяч особин.
Довгопяти
Довгопяти. Долгопятов можна знайти на островах Південно-Східної Азії. Популяція поширена в Таїланді, Камбоджі, Індонезії та Філіппінах. Проте не варто вважати, що ці невеликі примати зустрічаються у великих кількостях. Основна їх маса зосереджена на Борнео, а в інших місцях вони зосереджені в мізерній кількості. Зростання цих рідкісних приматів становить від 9 до 16 сантиметрів. При цьому їх задні ноги вдвічі довший тулуба. У долгопятов унікальні очі, які розміром з їх же мозок. Цікаво, що ці малюки м'ясоїдні істоти. Вони вбивають дрібних птахів, комах, ящірок, летючих мишей і змій. Дрібні звірятка дуже стрибучі. Вони стрімко накидаються на свою жертву і гострими зубами прокушують їй череп. Живуть довгопяти в густому листі, виходячи на полювання вночі. Але популяція долгопятов перебуває у вкрай жалюгідному стані. Людина ж мало може вплинути на цю ситуацію, так як в неволі довгопяти не розмножуються.

ТОП-17 вражаючих будівель світу


фото: buzzfeed.com
Найбільш дивні та незвичні будівлі світу, які обов'язково мають побачити туристи
1. "Dancing House" (Танцюючий будинок). Прага, Чеська Республіка 
Будинок чеського архітектора, має ще одну назву "Джинджер і Фред" - на честь танцюристів Фреда Астера і Джинджер Роджерс. Він розташований на березі річки Влтави в центрі міста. Споруду будували для художньої галереї та згодом її викупила фінансова компанія. 
2. "Bubble House" (Бульбашковий будинок). Канни, Франція 
Бульбашковий будинок розташований на Лазуровому ужбережжі Франції, з видом на Середземне море. Він побудований в 1989 році за проектом архітектора Антті Ловага і придбаний модельєром П'єром Карденом. Розташована в одному з найбільш гламурних районів Франції, будівля часто здається в оренду для вечірок або фотосесій. 
3. "Spittelau District Heating Plant" (Сміттєспалювальний енерговидобувний завод). Відень, Австрія 
Хоча будівля є частиною сміттєспалювалювального заводу, та вона користується великою популярністю серед фотографів завдяки своїм яскравим кольорам та цікавим формам. Розроблений Фріденсрайхом Хундертвассером, завод є центром для утилізації відходів, а також генерації тепла та нагріву води для цілого міста. 
4. "Crooked House" (Кривий будинок). Сопот, Польща 
Кривий будинок, або Кривий будиночок, як називають його у Польщі, є торговельним центром в приморському місті Сопот. Дизайн будівлі був розроблений архітектором Залеським, який надихався ілюстраціями дитячих казок.   
5. "Waldspirale" (Спіральний будинок). Дармштадт, Німеччина 
Ця "веселкова" спіраль будівлі фактично функціонує як житловий комплекс в німецькому місті Дармштадт. Дах будівлі вкритий травою, деревами і чагарниками. Деякі дерева навіть іноді видніються з вікон будівлі. До речі, абсолюнто всі вікна будівлі, а їх рівно 1000, не схожі одне на одне та є унікальними.
6."Hang Nga Guesthouse" (Гостьовий будиночок). Далат, В'єтнам 
Також згадується як "Crazy House" (Скажений будиночок). Споруда є готелем та побудована за проектом архітектора Данг єт Нга. У кожному номері - своя окрема тема та власний дизайн.
7. "Casa Milà" (Будинок Міла). Барселона, Іспанія 
Відомий багатьом як Міла (що означає "кам'яний кар'єр"), будинок є одним з творінь архітектора Антоні Гауді в його улюбленому місті Барселона. Споруду будували у стилі каталонського модернізму. Вона стала об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в 1984 році. 
8. "Hotel Galеria Spirit" (Готель Дух галереї) Братислава, Словаччина 
Дім виглядає як барвистий вибух сучасного мистецтва. Він розташований прямо на кордоні країни з Австрією. Недалеко від Старого міста Братислави, унікальний виглад готелю виділяється серед інших будівель міста. 
9. "Upside Down House" (Перевернутий будинок). Шимбарк, Польща 
Перевернутий будинок планувався бізнесменом Даніелем Запієжські як витвір мистецтва, який мав уособлювати почуття невпевненості в роки після закінчення комуністичної ери. Усе в середини споруди розташоване "до гори дригом".
10. "Ideal Palace". (Ідеальний палац). Отрив, Франція 
"Ідеальний Палац" був розроблений і створений Фердинандом Шевалем, сільським листоношею. Будівництво почалося в 1879 році, але було завершене аж у 1912. Наприкінці 60-х, палац набув статусу історичної пам'ятки.
11. "Guggenheim Museum" (Музей Гуггенхайма). Більбао, Іспанія 
Музей Френка Гері Гуггенхайма в Більбао, мабуть, один з найвідоміших прикладів сьогоднішньої сучасної архітектури. Хвилястий фасад було так складно спроектувати, що Гері довелося використовувати програму, створену для використання в аерокосмічній промисловості.
12. "Pabellón de Aragón" (Павільйон Арагон). Сарагоса, Іспанія 
Цей павільйон був призначений для презентації на Міжнародній виставці 2008 року іспанської провінції Арагон, в якій знаходиться місто Сарагоса. Споруда тримається на трьох китах, залишаючи простір під собою для використання в якості площі та конференц-зали. Фасад будівлі "сплетений" як кошик зі скляних та бетонних панелей. 
13. "Hotel Marqués de Riscal" (Готель Маркіза Ріскаля). Ельсьєго, Іспанія 
Ще одна будівля за проектом Франка Гері відкрита в 2006 році. Готель збудований у стилі Гері - з вигнутих металевих панелей, що прикрашають зовнішні стіни споруди. Будівля є улюбленим місцем в Іспанії для цінителів вина.  
14. "Selfridges Department Store" (Універмаг Селфріджа). Бірмінгем, Англія 
Дизайн розроблений архітектурною фірмою Future Systems, яка є філією Selfridges Department Store. Будівля покрита 15 000 блискучих алюмінієвих дисків, які надають будівля "космічного" блиску. 
15. "Fuji Television Building" (Будівля телевізійної мережі Фудзі). Токіо, Японія
Будівля вигладає так, ніби побудована дітьми з блоків конструктора Lego. З верхньої сферичної оглядової вежі, яка важить більше 1300 тонн, відкривається вид на ціле місто та гору Фудзі.
16. "Kunsthaus" (Кунстхаус). Грац, Австрія 
Кунстхаус, що означає художній музей, в місті Грац жителі називають "Атака Чужих". Таку назву будівля отримала через дивний зовнішній вигляд. Музей, в якому знаходяться твори сучасного мистецтва, є зеленою будівлею з вмонтованими фотоелектричними панелями на даху, що дозволяє генерувати енегрію на господарські потреби установи.
17. "National Museum of the American Indian" (Національний музей американських індіанців). Вашингтон, округ Колумбія, США.
Частина Смітсонівського інституту, Національний музей американських індіанців, розташований у Вашингтоні. Його дизайн розроблений спільно з представниками корінних народів САШ аби уособлювати в собі різноманітність етнічних груп, які приживають на території Америки.